Priz Nasıl Değişir

Priz Nasıl Değişir

Priz Nasıl Değişir 

Evimizde iş yerimizde, bir çok yerde elektrik ve elektronik cihazları çalıştırmak için ihtiyaç duyulan gücü bize güvenli şekilde sağlayan cihazlara priz denir. Dünya genelinde farklı priz çeşitleri bulunmaktadır.

Priz çeşitleri; montaj şekline göre sıva altı ve sıva üstü olmak üzere iki şekilde üretilir.

Öncelik; Bina Yönetmeliklerine uygun olarak hareket edilmeli rastgele priz yerleştirmesi yapılmamalıdır.

İkinci adım güvenlik; uygun priz grubunu seçtikten sonra montaj yapacağımız alanı güvenli şekle getirmeliyiz. Sigorta kapatılmalı ve kablo multimetre yardımı ile kontrol edilmelidir.

Yukarıda bahsettiğim gibi yönetmeliğe uygun olmalı ve güvenli şekilde olmalıdır.

AŞAMA1

Öncelikle tekrar elektrik kontrolü yapmalıyız. Duvara sabit olan prizi duvardan ayırmak için vidaları gevşetmeliyiz, bu işlem sayede içeride priz kasasını tutan kancalar gevşer ve priz duvardan sökülmüş olur. Çerçeveli prizler de vidalara ulaşmak için çerçeveyi vidasını sökmek gerekir.

AŞAMA2

Prizi söktükten sonra karşımıza, priz topraklı priz ise 3 adet kablo değilse 2 adet kablo çıkacaktır. Bu kablolama yönetmeliğe uygun yapılmışsa işimiz çok kolaydır. Kabloları klemensten sökün ve bir birine temas etmeyecek şekilde ayırın.

AŞAMA3

Kodlanmış olan priz kablolarını (nötr,toprak,faz) uygun renkler ise mavi nötr faz kahverengi ve sarı yeşil toprak olarak bulunur. Eğer böyle değilde avometre yada multimetre ile ölçerek canlı uçları bulunuz.

AŞAMA4

Uygun olarak bulunan uçlar kontrol edilir eğer bu uçlarda bir korozyon varsa kablo ucu tekrar açılır ve klemense bağlantısı yapılır.

AŞAMA5

Priz kutusuna oturtulur ve düzgün olması için teraziye alınır. Vidalar iyice sıkıldıktan sonra eğer priz yeni nesil ise çerçevesi oturtulur ve sıkılır.