Fabrika Elektrik Tesisatı

Fabrika Elektrik Tesisatı

Fabrika Elektrik Tesisatı 

Fabrikalar elektronik, mekanik, otomasyon, plc programlama gibi donanımsal materyalleri barındıran alanlardır. Bu sebeple şebeke bağlantısından başlayan fabrika içi dağılımına kadar devam eden alanlar için özenle çalışılmış bir proje gerekir.

TRAFO KURULUMU

Çayırova Elektrik fabrikalarınıza modern, son teknolojiye sahip trafo kurulum işlemi, gerçekleştirmektedir.

FABRİKA İÇ TESİSATI

Fabrikalardaki elektrik tesisatı, elektrikle çalışan tüm sistemleri kapsar. Bu tesisatlar; topraklama uygulamaları, aydınlatma tesisatı, zayıf akım tesisatı, priz devreleri gibi öğelerden oluşur.
Tesisatlar sıva altı ve sıva üstü olarak ikiye ayrılırlar.
Sıva üstü tesisatlar genellikle bodrum katı, garajlar, atölyeler gibi nemli yerlerde kullanılırlar.
Dış etkilere maruz kalarak tehlike arz edeceğinden ve görüntü açısından da estetik olmadığından tercih edilmezler.
Sıva altı tesisatlar ise bina yapım aşamasında sıva yapılmadan önce sıva altında kalacak şekilde döşenir.
TSE normlarına uygun malzeme kullanılarak, bu konuda hazırlanmış yönetmeliğe göre döşenirler.

Daha güvenlikli oldukları için bu tesisatlar daha yaygın kullanılır.
Elektrik tesisatı, bina yapım aşamasında döşenmeye başladığından tesisat yönetmeliğine uygun yapılmazsa, büyük problemler çıkarması olasıdır. Arızalar genellikle yanlış malzeme seçimi, tesisat eskimesi ya da yanlış projelendirmeden kaynaklanır. Çayırova Elektrik uzman ekibi ile her türlü bakım, onarım ve yenileme hizmetini sağlamaktadır.

TOPRAKLAMA TESİSATI

Elektriksel cihaz ve mekanizmalar üzerinde oluşabilen kaçak elektriğin toprağa iletilebilmesi için topraklama tesis edilmelidir. Topraklama elektrik çarpılmalarına ve çıkabilecek yangınlara karşı insanları korur. Topraklama tesisatı hizmeti mutlaka alınması gereken elektriksel bir gerekliliktir. Çayırova Elektrik müşterilerimize topraklama sistemleri kurmaktadır.

PARATONER TESİSATI

Paratonerler istenmeyen elektrik akımlarını belirlenen bölgelere aktarılmasını sağlayan iletken metal çubuklardır. Paratonerler genellikle yıldırımdan korunmak için kullanılırlar. Bu yüzden yıldırımsavar olarak da bilinirler. Paratonerler binaların gökyüzüne yakın olan yerlerine konur.