Banyo İçin Gerekli Elektrik Tesisatı

Banyo İçin Gerekli Elektrik Tesisatı

Banyolar nemlidir ve çok fazla güç tüketen cihazlar kullanılır. Bu, nedenden dolayı özel kablolar ve ürünler kullanılır. Öncelikle dikkat edilecek konu nemli yerler için etanj malzeme ve NYM kablo kullanmaktır. Etanj malzeme; su, nem, toz gibi dış etkenlerden koruma sağlayan malzemelerdir. Bu makale, banyonuzdaki aydınlatma, hava akımı ve güvenlik cihazlarını kapsayacak uygun elektrik tesisatı planlamanıza yardımcı olacaktır. Banyo alanlarındaki su geçirmez aydınlatma armatürlerinden etkili havalandırmaya, güvenlik için priz çıkışlarına kadar her şey düşünülmelidir .

Aydınlatma

Genellikle banyolar evin karanlık bölümleridir. Bu nedenle, yeterli genel aydınlatma sağlamak ve aynı zamanda aynalar, duşlar, klozetler ve küvet alanları gibi alanları geliştirmek için bol miktarda ışık yerleştirilmelidir. Banyo ve Tuvaletlerde Aydınlatma Nasıl Yapılır? Yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Havalandırma Fanları

Banyolar nemli olmakla bilinir ve bazılarının nemi ve kokularını gidermek için pencereleri yoktur. Pencereniz olsa bile, banyo havalandırma fanı nem ve kokuları dışarı atmak için daha etkilidir ve kışın fazla ısı kaybetmenizi önler. Tüm yeni banyolarda ve tadilatlarda havalandırma fanları gereklidir. Kesinlikle banyo büyüklüğünüze uygun fan seçimi yapın. Tesisata bu ayrıntıyı eklemeyi unutmayın.

Priz Çıkışları

Prizler etanj ve kapaklı olmalıdır. Kaçak akım rölesi kesinlikle kullanılmalı ve banyoda kullanılacak ürünlere göre priz çıkış sayısı belirlenmelidir.

Uyarı!!!

Bir banyodaki tüm prizler topraklı ve kaçak akım korumalı olmalıdır. Bu, banyoda çok ciddi bir endişe olan elektrik çarpmasını önlemeye yardımcı olur.

Banyo Devreleri

Bir banyo için temel bir kablolama planı, prizler için 20, anahtarlar, aydınlatma armatürleri ve havalandırma fanı için 15 amperlik sigorta seçilmelidir. Piriz ve aydınlatma sigortaları ayrı olmalıdır. Diğer alanlarda, aydınlatma, prizlerin ve standart bir havalandırma fanının tek bir 20 amperlik devreye kurulmasına izin verilir. Banyoya kurulacak şofben ve diğer sıcak su kaynakları için ise kullanma kılavuzsuzunda önerilen değerde sigorta kullanılmalıdır. Kablo kesitlerine önem verilmelidir.