Nötr Koparsa Ne Olur

Nötr Koparsa Ne Olur

Nötr Koparsa Ne Olur 

İlk önce elektrik nedir, nasıl üretilir, kısaca değinmek istiyorum. Elektrik, bakır gibi elektrik ileten bir telin manyetik bir alan içinde dairesel hareket ettirilmesi ile üretilir. Mekanik hareketi, bir mıknatıs içinde dönen sarılı iletken, tellerin bulunduğu ve bu tellerin mıknatıs içinde dönmesiyle elektrik akımı üretilir. AC ve DC olmak üzere iki tip elektrik jeneratörü vardır. Bu jenaratörlerin içerisindeki sarımdan dolayı, üretilen bu elektrik akımı  tek faz ve üç faz olmak üzere iki şekilde üretir.

Elektrik alıcılarına ulaşan bu elektrik enerjisi ihtiyacına göre tek faz ve üç faz olarak kullanılmakta ve güce dönüşmektedir. Güce dönüşmesi için devreyi tamamlaması yani tek fazlı ve üç fazlı sistemlerde fazın nötr ile devreyi tamamlaması gerekir. Tek faz yada 3 faz var fakat nötr yok ne tür problemler bizi bekliyor.

Tek fazlı sistemlerde faz prensip olarak sigorta veya anahtara girmekte sonrasında ise alıcıya ulaşmaktadır bunun için tek fazlı sistemlerde nötr kopması ve olmaması problem olmaz. Bu durumda nötr kopması alıcının çalışmamasına neden olur. 


 Üç fazlı tesisatlarda 3 adet faz ve 1 adet nötr bulunmakta vetek fazlı sisitem gibi nötr sayesinde devre tamamlanır. Fazlar arasında 380 volt vardır. Tek faz ile nötr arasında ise 220 volt vardır. 3 Fazlı ve tek fazlı sistemlerde nötr aynı baraya bağlanır. R,S,T fazlarını eş değer bobinlere yada güçlere bağlandığımız da problem olmaz fakat eş değer güç olmazsa cihaza fazla akım çeker ve zarar görür bunu için ise faz koruma röleleri üretilmiştir. Motorla da ise nötr koparsa bile yıldız bağlantı ile bağlı oldukları için sistem kendi nötrünü oluşturur. Fakat evimizdeki yada iş yerimizdeki 3 fazlı alıcıların hepsi farklı güçler çekmektedir. Yani eşdeğer değildirler. 

Bu sebepten dolayı her cihaz kendine göre bir güç çekecek ve yıldız bağlantı ortadan kalkarak voltajlar arasında bir dengesizlik meydana gelir ve cihazlar birbirine seri devre olarak görür ve 380 volt yani 2 fazdaki gücü üzerine çekerek zarar görecektir. Konuyu toplamak gerekirse evimizde ve iş yerimizde nötr kopması ile oluşacak hasarlarda az akım çeken alıcılar zarar görecektir. Fakat bunun için üretilmiş elektrik ekipmanlarını kullanmakta fayda var.