Evlerde Kullanılan Sigortalar

Evlerde Kullanılan Sigortalar

Evlerde Kullanılan Sigorta Türleri 

Üretici firmalar tüketicilerin isteklerini karşılamak için belirli bir standart elektrik sigortaları üretiyorlar. Biz bu sigortalara elektrik sigortası, şalter gibi değişik isimlerle ifade ediyor olsak da işlevleri açısından ve üreticiler tarafından otomatik sigorta (MCB) olarak isimlendirilmektedir.

Neden otomatik sigorta denildiğini sizlere aktarmak istiyorum. Sigortalar bağlı bulundukları tesisleri aşırı akıma ve kısa devreye karşı korumak için üretilmiş devre elemanlarıdır. Aşağıda gösterilen şekilde otomatik sigorta üzerinde bulunan bazı değerler verilmiştir. Bu değerler aşıldığında sigorta otomatik olarak devreyi açar ve devrenin zarar görmesini engeller. İşte bu yüzden otomatik sigorta olarak isimlendirilir.

Otomatik sigortalar B-C-D gibi değişik tiplerde ve TS 5018, IEC 60898/EN standartlarına göre üretilmiştir. Peki bu tipler ne ifade ediyor?

İlk olarak akım sınıfına göre sınıflandırılan bu otomatik sigortalar şu şekilde gruplandırılır. B tipleri nominal akımın 3-5 , C tipleri ise 5-10, D tipleri ise 10-20 katında devreyi gecikmesiz olarak açar.

B tipi otomatik sigortalar ev aydınlatması, priz ve kumanda devrelerinde kullanılırken C/D tipi otomatik sigortalar transformatör, çok sayıda floresan lamba, transformatörlerin, klimaların, buzdolaplarının gibi endüktif yüklerde kullanılır. Yani evimizde kullanacağımız otomatik sigorta B-C olabilir. D tipi ise sanayi tipi uygulamalarda tercih edilmektedir.

Özetle;

B tipi otomatik sigortalar konutlarda,

C tipi otomatik sigortalar hem konutlardaki bazı cihazların korunmasında hem de endüstriyel alanlarda,

D tipi sigortalar ise sadece endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır.

Otomatik sigortalar kullanım alanlarında hayati önem taşırlar bunun için kullanılacak yer ve uygulamalara göre sigorta seçimi yapak hayati önem taşır.

Otomatik Sigortaların Temel Özellikleri

1-2-3-4 kutuplu olarak üretilirler.

3-4.5-6-10-16 kA kesme kapasitelerine sahip 6 farklı tipte standart olarak.

0.5….125 A arası üretim

B,C,D tiplerine ve standarlarına uygun üretim

960 ˚C ısıya dayanan gövde ve kapak malzemesi

Sigortanın açık veya kapalı olduğunu gösteren on-off göstergesi olmalıdır.

TS 5018-1 EN 60898-1 e uygun üretilmektedir.

Not: Bu bilgilere uygun sigorta seçmeye özen göstermekte fayda var. Şekli aynı diye değil yukarıda gösterdiğimiz görselde belirtilen değerler ve sizin ihtiyacınız doğrultusunda sigorta seçmelisiniz.